Regionda sülh, Tramp Marşrutu (TRIPP) və iqtisadi əməkdaşlıq perspektivləri
Prezident İlham Əliyevin mətbuata bəyanatında mühüm istiqamətlərdən biri regionda davamlı sülhün təmin olunması məsələsi idi. Son illərdə Cənubi Qafqaz mürəkkəb siyasi proseslərdən keçmiş, yeni reallıqlar formalaşmışdır. Bu kontekstdə ABŞ-Azərbaycan dialoqunun sülh gündəliyinə verdiyi töhfə xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Prezident vurğuladı ki, hazırda regionda yeni mərhələ başlanıb və Azərbaycan uzunmüddətli münaqişə mərhələsini geridə qoyaraq inkişaf və əməkdaşlıq modelinə üstünlük verir. Bu yanaşma yalnız siyasi bəyanat səviyyəsində deyil, praktik addımlarla müşayiət olunur. Nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması, ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi və qarşılıqlı iqtisadi maraqların formalaşdırılması regionda sabitliyin əsas təminatçısı kimi çıxış edir.
ABŞ-ın bu prosesə siyasi dəstəyi beynəlxalq legitimliyin möhkəmləndirilməsi baxımından önəmlidir. Vaşinqtonun regionda sabitlik və iqtisadi inteqrasiya təşəbbüslərini dəstəkləməsi Azərbaycan üçün əlavə diplomatik üstünlük yaradır. Bu isə həm investisiya mühitinin yaxşılaşmasına, həm də beynəlxalq layihələrin reallaşmasına müsbət təsir göstərir.
Sülh gündəliyinin iqtisadi komponenti xüsusi vurğulanmalıdır. Regionun nəqliyyat dəhlizləri üzərindən beynəlxalq ticarətin artması Cənubi Qafqazı qlobal iqtisadi sistemin daha fəal iştirakçısına çevirə bilər. Azərbaycan bu prosesdə mərkəzi rol oynayır. Enerji resursları, logistika infrastrukturu və geostrateji mövqe ölkəni regionun iqtisadi lokomotivinə çevirib.
Prezident İlham Əliyev çıxışında qeyd etdi ki, davamlı sülh yalnız siyasi sənədlərlə deyil, real iqtisadi qarşılıqlı asılılıqla təmin oluna bilər. Bu yanaşma müasir beynəlxalq münasibətlər nəzəriyyəsində də qəbul olunur: iqtisadi inteqrasiya siyasi sabitliyi gücləndirir. ABŞ-la strateji tərəfdaşlıq bu modelin möhkəmlənməsinə töhfə verə bilər.
Nəticə etibarilə, Bakı-Vaşinqton xəttində inkişaf edən dialoq yalnız ikitərəfli münasibətlər deyil, bütövlükdə Cənubi Qafqazın gələcək inkişaf trayektoriyası üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Regionun münaqişə zonasından əməkdaşlıq məkanına çevrilməsi üçün siyasi iradə ilə yanaşı, beynəlxalq dəstək də vacibdir və bu səfər həmin dəstəyin real təzahürü kimi qiymətləndirilə bilər.