Təhlükəsizlik, enerji və qlobal əməkdaşlıq: Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinin geosiyasi ölçüsü
Prezident İlham Əliyevin bəyanatında xüsusi yer tutan istiqamətlərdən biri təhlükəsizlik və enerji əməkdaşlığı idi. Azərbaycan uzun illərdir beynəlxalq təhlükəsizlik təşəbbüslərində fəal iştirak edən ölkədir. ABŞ ilə bu sahədə əməkdaşlıq yeni mərhələyə qədəm qoyur.
Azərbaycanın beynəlxalq sülhməramlı missiyalarda iştirakı, terrorizmə qarşı mübarizəyə verdiyi töhfə və regional təhlükəsizliyin təminində oynadığı rol Vaşinqton tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Bu, iki ölkə arasında müdafiə və təhlükəsizlik dialoqunun genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin yaradır. Xüsusilə Xəzər dənizində təhlükəsizlik məsələləri və enerji infrastrukturlarının qorunması prioritet istiqamətlərdəndir.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq isə münasibətlərin strateji sütunlarından biridir. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır. ABŞ şirkətlərinin uzun illərdir Azərbaycanın enerji sektorunda fəaliyyəti mövcud əməkdaşlığın tarixi əsasını təşkil edir. Yeni mərhələdə isə diqqət bərpaolunan enerji, yaşıl texnologiyalar və enerji tranziti imkanlarına yönələ bilər.
Geosiyasi baxımdan Azərbaycan balanslaşdırılmış və çoxşaxəli xarici siyasət kursu yürüdür. ABŞ ilə strateji tərəfdaşlıq bu siyasətin mühüm elementidir. Bakı eyni zamanda digər qlobal və regional güclərlə də əməkdaşlığı davam etdirir. Bu isə ölkənin beynəlxalq arenada müstəqil və praqmatik siyasət yürütdüyünü göstərir.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı göstərdi ki, Azərbaycan beynəlxalq sistemdə öz rolunu yalnız regional aktor kimi deyil, qlobal proseslərə təsir göstərə bilən məsuliyyətli tərəfdaş kimi görür. ABŞ ilə münasibətlərin dərinləşdirilməsi bu baxımdan yeni imkanlar açır.
Beləliklə, səfər və mətbuat bəyanatı Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinin strateji, siyasi, iqtisadi və təhlükəsizlik ölçülərinin kompleks şəkildə inkişaf etdiyini nümayiş etdirdi. Qarşıdakı dövrdə bu əməkdaşlığın konkret layihələr və mexanizmlər vasitəsilə daha da genişlənəcəyi gözlənilir.