Azərbaycan–Serbiya Strateji Tərəfdaşlığı Yeni İnkişaf Mərhələsində
Cənab Prezident İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində inkişaf etdiyini bir daha nümayiş etdirdi. Səfər çərçivəsində dövlət başçılarının görüşü, aparılan müzakirələr və imzalanan sənədlər iki ölkə arasında möhkəm siyasi etimadın və qarşılıqlı dəstəyin bariz nümunəsi kimi qiymətləndirilir.
Prezident İlham Əliyev bəyanatında vurğuladı ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında təmaslar uzun illərdir davam edir, tərəflər bir-birini yaxından tanıyır və münasibətlər səmimi dostluq əsasında qurulub. Dövlətimizin başçısı Serbiya xalqının dövlət suverenliyinin qorunması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində göstərdiyi qətiyyəti yüksək dəyərləndirdi. Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiçin liderlik keyfiyyətləri xüsusi qeyd olundu, onun rəhbərliyi ilə ölkədə həyata keçirilən iqtisadi və sosial islahatların Serbiyanın beynəlxalq nüfuzunu artırdığı bildirildi. Təbii sərvətləri məhdud olan bir ölkənin öz gücünə arxalanaraq inkişaf etməsi və xarici yardımlardan asılı olmaması xüsusi əhəmiyyətli amil kimi təqdim edildi. Azərbaycan Serbiyanın dostu kimi bu uğurları yüksək qiymətləndirir və bu inkişafdan məmnunluq duyur.
Səfər çərçivəsində Serbiya–Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclası keçirildi və gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri müəyyənləşdirildi. Tərəflər siyasi dialoqun daha da gücləndirilməsi, iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi, energetika sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsi barədə razılığa gəldilər. Xüsusilə ərazi bütövlüyü və suverenliyin qarşılıqlı şəkildə dəstəklənməsi iki ölkə arasında strateji münasibətlərin əsas dayaqlarından biri kimi vurğulandı. Birgə sərmayə layihələrinin icrası, nəqliyyat və enerji sahələrində yeni imkanların dəyərləndirilməsi gələcəyə hesablanmış konkret planların mövcudluğunu göstərir.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazır olduğunu bildirdi. Birgə inşa ediləcək elektrik stansiyası layihəsi iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın mühüm istiqamətlərindən biri kimi qiymətləndirildi. Qeyd olundu ki, Serbiyada formalaşmış müsbət investisiya mühiti və həyata keçirilən islahatlar xarici investorlar üçün əlverişli şərait yaradıb. Elektrik stansiyalarının tikintisi və mövcud enerji infrastrukturunun yenilənməsi hər bir ölkənin uzunmüddətli inkişafına və enerji təhlükəsizliyinə xidmət edir. Xüsusilə təbii resursları məhdud olan ölkələr üçün daxili enerji istehsal gücünün artırılması strateji əhəmiyyət daşıyır.
Energetika sahəsində əməkdaşlıq artıq çoxşaxəli formatda inkişaf edir. Azərbaycan bir müddət əvvəl Serbiyaya təbii qaz ixracına başlayıb və tərəflər bu ixracın həcminin artırılması barədə qərar qəbul ediblər. Serbiya ixrac edilən qazdan elektrik enerjisi istehsal etməklə həm daxili bazarın tələbatını ödəmək, həm də ixrac imkanlarını genişləndirmək niyyətindədir. Azərbaycanın hazırkı enerji ixrac potensialının 2 giqavat olduğu, yaxın illərdə isə xüsusilə bərpaolunan enerji layihələri hesabına əhəmiyyətli dərəcədə artacağı bildirildi. 2032-ci ilə qədər əlavə 8 giqavat enerji gücünün əldə olunması planlaşdırılır və bunun böyük hissəsi ixraca yönəldiləcək. Bu məqsədlə yeni transmissiya xətlərinin yaradılması və ixrac imkanlarının genişləndirilməsi vacibdir. Azərbaycanın əsas ixrac istiqamətinin Avropa məkanı olması Serbiya ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətini daha da artırır.
Prezident İlham Əliyev səfərin nəticələrinin yaxın zamanda konkret layihələrdə öz əksini tapacağına əminliyini ifadə etdi. Prezident Vuçiç və Serbiya nümayəndə heyəti Azərbaycana dəvət olundu və qarşılıqlı səfərlərin davam etdiriləcəyi bildirildi. Dövlətimizin başçısı Serbiyada müşahidə etdiyi inkişafı yüksək qiymətləndirərək iki xalq arasında dostluğun möhkəm təməl üzərində qurulduğunu vurğuladı. Səfər çərçivəsində imzalanan sənədlər Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə və strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoymasına xidmət edir. Ümumilikdə, bu rəsmi səfər Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin davamlı və yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini bir daha təsdiqlədi.
Hökmalı Mirzəyev
YAP Hacıqabul rayon təşkilatının sədr müavini.