Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var
Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var ifadəsi əslində konkret istiqamətləri özündə ehtiva edən strateji yol xəritəsidir. Bu planların əsasında siyasi etimad, iqtisadi qarşılıqlı maraq və enerji təhlükəsizliyi dayanır. Hər iki ölkə beynəlxalq platformalarda bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləməklə münasibətlərin siyasi fundamentini daha da möhkəmləndirir. Bu qarşılıqlı dəstək təkcə diplomatik jest deyil, prinsipial mövqe və uzunmüddətli tərəfdaşlığın göstəricisidir.
İqtisadi sahədə əməkdaşlıq artıq real nəticələrlə müşayiət olunur. İllər ərzində imzalanmış çoxsaylı sənədlər və artan ticarət dövriyyəsi münasibətlərin dinamik inkişaf etdiyini sübut edir. Qarşıdakı mərhələdə əsas prioritet birgə sərmayə layihələrinin genişləndirilməsi, biznes dairələri arasında əlaqələrin intensivləşdirilməsi və investisiya mühitinin daha da canlandırılmasıdır. Bu istiqamətdə qarşılıqlı səfərlər, investisiya forumları və biznes platformaları mühüm rol oynayacaq.
Energetika sahəsi isə əməkdaşlığın strateji sütunu kimi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan artıq Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm tərəfdaşdır və qaz ixracının artırılması ilə yanaşı, elektrik enerjisi istehsalı və ixrac potensialını da genişləndirir. Serbiyada qazla işləyən 500 meqavatlıq elektrik stansiyasının tikintisi planı bu əməkdaşlığın praktik təzahürüdür. Bu layihə təkcə enerji istehsalı deyil, həm də texnologiya transferi, birgə idarəetmə və uzunmüddətli strateji sinergiya deməkdir.
Bununla yanaşı, 2032-ci ilə qədər əlavə 8 giqavat enerji gücünün yaradılması planı Azərbaycanın enerji strategiyasının nə qədər iddialı və sistemli olduğunu göstərir. Bu artımın böyük hissəsinin ixraca yönəldilməsi Avropa məkanı ilə enerji inteqrasiyasını daha da gücləndirəcək. Serbiya ilə əməkdaşlıq isə bu prosesdə mühüm halqa rolunu oynayacaq.
Nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, turizm və yüksək texnologiyalar sahəsində də yeni imkanlar formalaşır. Birbaşa aviareyslərin açılması, məhsul mübadiləsinin genişləndirilməsi və informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri iqtisadi münasibətləri daha şaxəli və dayanıqlı edəcək. Xüsusilə süni intellekt və məlumat mərkəzləri sahəsində əməkdaşlıq gələcəyin rəqəmsal iqtisadiyyatına inteqrasiyanı sürətləndirə bilər.
Bütün bu istiqamətlər göstərir ki, Azərbaycan və Serbiya münasibətləri yalnız bu günün deyil, gələcəyin maraqları üzərində qurulub. Açıq-aydın planlar, konkret layihələr və qarşılıqlı siyasi iradə iki ölkə arasında güclü strateji sinergiyanın formalaşmasına zəmin yaradır. Bu əməkdaşlıq modeli regional sabitliyə, enerji təhlükəsizliyinə və iqtisadi rifaha xidmət edən nümunəvi tərəfdaşlıq kimi dəyərləndirilə bilər.
Səsləndirilən fikirlər və müəyyənləşdirilən prioritetlər bir daha sübut edir ki, gələcəyə baxış aydın, məqsədlər konkret, iradə isə qətidir. Bu isə Azərbaycan-Serbiya münasibətlərinin qarşıdakı illərdə daha da dərinləşəcəyini və yeni strateji mərhələyə qədəm qoyacağını deməyə əsas verir.
Bəxtiyar Ələkbərov,
YAP Hacıqabul rayon təşkilatının ərazi partiya təşkilat sədri, Şirvan-Salyan regional Təhsil İdarəsinin Hacıqabul rayonu üzrə Təhsil Sektorunun müdiri.