Azərbaycan–Serbiya iqtisadi əməkdaşlığında yeni mərhələ: Böyük həcmli sərmayə qoyuluşu perspektivləri
Fevralın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində mühüm bəyanatla çıxış edərək iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirmişdir. Dövlət başçısı vurğulamışdır ki, Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır və bu istiqamətdə konkret layihələr üzərində iş aparılır.
Səfər çərçivəsində Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vučić ilə keçirilən görüşdə siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğu, qarşılıqlı etimada əsaslanan münasibətlərin iqtisadi sahədə də öz real nəticələrini verdiyi qeyd edilmişdir. Prezident İlham Əliyev bildirmişdir ki, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq möhkəm təməl üzərində qurulub və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli imkanlar mövcuddur.
Dövlət başçısı çıxışında Azərbaycan sərmayəsinin Serbiyada müxtəlif sahələri əhatə edə biləcəyini diqqətə çatdırmışdır. Xüsusilə energetika, sənaye, infrastruktur, nəqliyyat-logistika, kənd təsərrüfatı və digər prioritet istiqamətlər üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsi perspektivləri müzakirə olunmuşdur. Azərbaycanın beynəlxalq investisiya layihələrində qazandığı təcrübə və maliyyə imkanları Serbiya iqtisadiyyatına əlavə dəyər verə bilər.
Prezident İlham Əliyev qeyd etmişdir ki, Azərbaycan investorları üçün Serbiyada əlverişli biznes mühiti mövcuddur və qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu iqtisadi əlaqələrin şaxələndirilməsinə xidmət edəcəkdir. Eyni zamanda vurğulanmışdır ki, tərəflər investisiya layihələrinin reallaşdırılması üçün hökumətlərarası mexanizmlərin daha da fəallaşdırılması barədə razılığa gəlmişlər.
Bəyanatda o da diqqətə çatdırılmışdır ki, Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində daim bir-birinin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir. Bu qarşılıqlı dəstək iqtisadi əməkdaşlıq üçün etibarlı siyasi zəmin yaradır.
Səfər zamanı əldə olunan razılaşmalar və aparılan müzakirələr göstərir ki, Azərbaycan–Serbiya münasibətləri yalnız siyasi dialoqla məhdudlaşmır, eyni zamanda konkret iqtisadi layihələrlə zənginləşir. Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymaq niyyəti iki ölkə arasında tərəfdaşlığın uzunmüddətli və davamlı xarakter daşıdığını bir daha təsdiqləyir.
Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri çərçivəsində səsləndirilən bəyanatlar Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığının yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu nümayiş etdirir və qarşıdakı dövrdə iqtisadi əlaqələrin daha da genişlənəcəyinə ciddi əsas yaradır.
Vüsalə Abışova,
YAP fəalı, Hacıqabul rayon Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin əməkdaşı.