Transmilli şirkətlərlə əlaqələr – Azərbaycana rəqəmsal üstünlük verən təcrübə
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə səsləndirdiyi mühüm tezislərdən biri ölkəmizin transmilli şirkətlərlə əməkdaşlıq sahəsində qazandığı zəngin təcrübə ilə bağlı oldu. Dövlət başçısı xüsusi vurğuladı ki, “transmilli şirkətlərlə iş təcrübəmiz böyük üstünlüyümüzdür.” Bu fikir təsadüfi deyil. Çünki Azərbaycanın son otuz ildə həyata keçirdiyi iqtisadi strategiya məhz qlobal korporativ əməkdaşlıq modelinə əsaslanaraq formalaşıb və bu model bu gün rəqəmsal transformasiya mərhələsində öz yeni funksiyasını yerinə yetirir.
Məlumdur ki, müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycan qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri milli iqtisadiyyatın dirçəldilməsi və xarici investisiyaların cəlb olunması idi. Enerji sektorunda transmilli şirkətlərlə qurulan tərəfdaşlıq modeli ölkəyə həm böyük maliyyə resursları, həm də müasir idarəetmə standartları qazandırdı. Beynəlxalq müqavilələrin icrası zamanı tətbiq edilən audit mexanizmləri, risklərin bölüşdürülməsi prinsipi, şəffaflıq və hesabatlılıq sistemi Azərbaycanın institusional idarəetmə qabiliyyətini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirdi.
Prezident İlham Əliyevin müşavirədə vurğuladığı kimi, həmin dövrdə qazanılmış təcrübə indi yeni mərhələdə – rəqəmsal transformasiya prosesində mühüm rol oynayır. Rəqəmsal arxitekturanın qurulması da böyük miqyaslı layihə idarəçiliyi, yüksək texniki standartlar və beynəlxalq əməkdaşlıq tələb edir. Azərbaycan isə bu sahədə artıq ciddi praktiki baza formalaşdırıb. Transmilli şirkətlərlə işləmək yalnız investisiya cəlbi demək deyil, eyni zamanda texnologiya transferi, insan kapitalının inkişafı və qlobal şəbəkələrə inteqrasiya deməkdir.
Dövlət başçısının çıxışında səsləndirilən mesaj ondan ibarətdir ki, Azərbaycan rəqəmsal inkişafı sıfırdan başlamır. Enerji layihələri çərçivəsində yaradılmış müasir infrastruktur, beynəlxalq hüquqi öhdəliklərə riayət təcrübəsi və layihələrin effektiv idarə olunması bacarığı artıq ölkəmizə rəqəmsal sahədə də inamlı addımlar atmağa imkan verir. Bu, rəqabət üstünlüyüdür.
Rəqəmsal iqtisadiyyatın əsas komponentləri – süni intellekt, böyük məlumat bazaları, bulud texnologiyaları və kibertəhlükəsizlik – yüksək səviyyəli beynəlxalq əməkdaşlıq tələb edir. Azərbaycan transmilli şirkətlərlə qurduğu etibarlı tərəfdaşlıq modeli sayəsində qlobal texnologiya şirkətləri üçün cəlbedici platformaya çevrilə bilər. Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı üstünlük məhz budur: ölkəmiz beynəlxalq biznes mühiti üçün tanınmış və etibarlı tərəfdaşdır.
Bundan əlavə, transmilli şirkətlərlə iş təcrübəsi dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı mexanizmlərinin inkişafına da təkan verib. Bu mexanizmlər rəqəmsal arxitektura çərçivəsində innovativ layihələrin reallaşdırılması üçün mühüm rol oynayacaq. Rəqəmsal platformaların qurulması, data mərkəzlərinin yaradılması və texnoloji startapların dəstəklənməsi prosesində özəl sektorun iştirakı zəruridir. Azərbaycan isə artıq bu əməkdaşlıq modelini sınaqdan çıxarıb.
Prezident İlham Əliyevin müşavirədə qeyd etdiyi kimi, rəqəmsal inkişaf uzunmüddətli strateji xəttdir və bu istiqamətdə atılan addımlar ölkənin post-neft mərhələsində dayanıqlı inkişafını təmin etməlidir. Enerji sektorunda qazanılmış uğurların texnoloji və rəqəmsal sahəyə transferi iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi siyasətinin məntiqi davamıdır. Bu siyasət ölkəyə yalnız iqtisadi dividentlər deyil, həm də texnoloji suverenlik qazandıracaq.
Transmilli şirkətlərlə əməkdaşlıq təcrübəsi Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu da gücləndirib. Qlobal layihələrin icrasında etibarlı tərəfdaş kimi tanınmaq ölkənin imicinə müsbət təsir göstərir və yeni investisiyalar üçün əlavə zəmin yaradır. Rəqəmsal sahədə də eyni modelin tətbiqi Azərbaycanı regionun innovasiya mərkəzinə çevirə bilər.
Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin müşavirədə səsləndirdiyi fikir strateji mahiyyət daşıyır. Transmilli şirkətlərlə əməkdaşlıq təcrübəsi Azərbaycanın rəqəmsal inkişafında mühüm üstünlükdür. Bu üstünlük institusional bacarıq, beynəlxalq etimad və texnoloji potensialın sintezindən ibarətdir. Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası məhz bu möhkəm təməl üzərində qurulur və ölkəmizi gələcəkdə qlobal rəqəmsal iqtisadiyyatın fəal iştirakçısına çevirmək məqsədi daşıyır.