Aparıcı güc mərkəzləri ilə strateji tərəfdaşlıq – rəqəmsal inteqrasiyanın qlobal platforması
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə çıxışı ölkəmizin beynəlxalq mövqeyinin və strateji baxışının növbəti dəfə aydın ifadəsi oldu. Dövlət başçısının xüsusi vurğuladığı məqamlardan biri Azərbaycanın dünyanın aparıcı güc mərkəzləri ilə imzalanmış strateji tərəfdaşlıq formatında çalışması və bu modelin yeni rəqəmsal mərhələdə daha geniş məzmun kəsb etməsidir. Bu yanaşma yalnız siyasi və iqtisadi əməkdaşlıq çərçivəsində deyil, həm də texnoloji və rəqəmsal inteqrasiya müstəvisində mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Azərbaycanın xarici siyasət kursu uzun illərdir ki, balanslaşdırılmış və praqmatik yanaşmaya əsaslanır. Məhz bu siyasət nəticəsində ölkəmiz müxtəlif qlobal güc mərkəzləri ilə qarşılıqlı hörmət və milli maraqlara əsaslanan strateji tərəfdaşlıq münasibətləri qurmuşdur. Prezident İlham Əliyevin müşavirədə qeyd etdiyi kimi, bu format Azərbaycan üçün mühüm üstünlük yaradır. Çünki rəqəmsal transformasiya yalnız daxili islahatlarla məhdudlaşmır – o, qlobal texnoloji sistemə inteqrasiyanı tələb edir.
Müasir dövrdə rəqəmsal inkişaf dövlətlərin iqtisadi və siyasi nüfuzunun əsas göstəricilərindən biridir. Süni intellekt, böyük məlumat bazaları, 5G və 6G texnologiyaları, kibertəhlükəsizlik infrastrukturu və rəqəmsal ticarət platformaları qlobal rəqabətin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirir. Bu sahələrdə aparıcı güc mərkəzləri ilə əməkdaşlıq etmək ölkəyə həm texnologiya transferi, həm də qabaqcıl təcrübəyə çıxış imkanı verir.
Prezident İlham Əliyevin çıxışında səsləndirdiyi əsas tezislərdən biri ondan ibarət idi ki, Azərbaycan artıq regional çərçivədən çıxaraq qlobal platformada fəaliyyət göstərir. Enerji layihələri vasitəsilə formalaşmış beynəlxalq tərəfdaşlıq şəbəkəsi indi rəqəmsal sahədə də yeni məzmun qazanır. Bu, ölkənin tranzit və logistika imkanlarının rəqəmsal kommunikasiya xətləri ilə tamamlanması deməkdir.
Strateji tərəfdaşlıq münasibətləri rəqəmsal təhlükəsizlik sahəsində də xüsusi rol oynayır. Qlobal kiber risklərin artdığı bir dövrdə beynəlxalq əməkdaşlıq mexanizmləri, birgə standartların tətbiqi və informasiya mübadiləsi sistemləri mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Dövlət başçısının vurğuladığı kimi, milli maraqların qorunması və texnoloji suverenliyin təmin edilməsi prioritetdir. Bu baxımdan, aparıcı güc mərkəzləri ilə əməkdaşlıq balanslı və qarşılıqlı faydalı prinsiplər üzərində qurulur.
Azərbaycanın geostrateji mövqeyi də bu prosesdə mühüm rol oynayır. Şərq ilə Qərb arasında körpü funksiyası daşıyan ölkəmiz artıq yalnız enerji və nəqliyyat dəhlizi deyil, həm də rəqəmsal məlumat axınlarının tranzit məkanı kimi çıxış edir. Fiber-optik magistralların beynəlxalq marşrutlara inteqrasiyası, regional data mərkəzlərinin yaradılması və rəqəmsal xidmətlərin ixracı ölkənin yeni iqtisadi modelinin əsas elementləridir.
Prezident İlham Əliyevin müşavirədə səsləndirdiyi fikirlər göstərir ki, rəqəmsal arxitektura milli sərhədlərlə məhdudlaşmır. O, qlobal tərəfdaşlıq platformasına çevrilməlidir. Azərbaycanın müxtəlif siyasi və iqtisadi bloklarla əməkdaşlıq etməsi, çoxtərəfli formatlarda fəal iştirakı rəqəmsal inteqrasiya prosesinə əlavə impuls verir. Bu isə ölkənin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin möhkəmlənməsinə, investisiya mühitinin daha da yaxşılaşmasına xidmət edir.
Strateji tərəfdaşlıq modeli eyni zamanda insan kapitalının inkişafına da töhfə verir. Birgə təhsil proqramları, texnoloji inkubasiya mərkəzləri və beynəlxalq innovasiya layihələri Azərbaycan gənclərinin qlobal rəqabətə hazır mütəxəssislər kimi formalaşmasına şərait yaradır. Rəqəmsal transformasiyanın əsas dayağı məhz yüksək ixtisaslı kadrlardır.
Beləliklə, aparıcı güc mərkəzləri ilə strateji tərəfdaşlıq Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturasının qlobal platformaya çevrilməsinin əsas şərtlərindən biridir. Prezident İlham Əliyevin çıxışında ifadə olunan bu baxış ölkənin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının mühüm komponentidir. Azərbaycan həm milli maraqlarını qoruyaraq, həm də beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirərək rəqəmsal dünyada öz layiqli yerini möhkəmləndirmək əzmindədir.
Yeni mərhələdə strateji tərəfdaşlıq yalnız siyasi bəyanat deyil, konkret texnoloji və iqtisadi layihələrlə müşayiət olunan fəaliyyət proqramıdır. Azərbaycanın qlobal rəqəmsal inteqrasiyası məhz bu möhkəm diplomatik və iqtisadi təməl üzərində qurulur və ölkəmizin gələcək inkişafının əsas təminatlarından biri kimi çıxış edir.