İnsan kapitalı və rəqəmsal gələcək: kadr hazırlığı dövlət siyasətinin mərkəzində
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə səsləndirdiyi fikirlər göstərir ki, rəqəmsal transformasiya yalnız texnoloji yeniliklərlə məhdudlaşmır, həm də insan kapitalının inkişafını tələb edən strateji prosesdir. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, “rəqəmsal iqtisadiyyat yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması olmadan səmərəli inkişaf edə bilməz”. Bu baxış Azərbaycanda kadr hazırlığını dövlət siyasətinin mərkəzi elementi kimi möhkəmləndirir.
Müasir rəqəmsal iqtisadiyyat süni intellekt, böyük məlumat bazaları, kibertəhlükəsizlik, proqramlaşdırma və bulud texnologiyaları sahələrində ixtisaslaşmış mütəxəssislər tələb edir. Azərbaycan artıq bu sahələrdə peşəkar kadrların hazırlanması üçün kompleks tədbirlər həyata keçirir. Dövlət başçısı müşavirədə bildirdi ki, təhsil islahatları, beynəlxalq proqramlar və sertifikasiya imkanları gənclərin rəqəmsal bacarıqlarının artırılmasına yönəldilib və bu proses daha da genişləndiriləcək.
İnsan kapitalının inkişafı yalnız texniki biliklərin artırılması ilə məhdudlaşmır. Liderlik keyfiyyətləri, layihə idarəçiliyi və innovasiya yönümlü düşüncə tərzinin formalaşdırılması da prioritetlər sırasındadır. Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, rəqəmsal transformasiya dövründə bu bilik və bacarıqlara malik kadrlar həm dövlət, həm də özəl sektorda rəqabət üstünlüyü təmin edirlər.
Kadr hazırlığı eyni zamanda iqtisadiyyatın dayanıqlılığı və innovasiya mühitinin formalaşması üçün zəruridir. İnsan kapitalının gücləndirilməsi startap ekosisteminin inkişafına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və texnoloji sektorun şaxələndirilməsinə töhfə verir. Prezident çıxışında qeyd etdi ki, bu proses post-neft dövründə Azərbaycanın davamlı iqtisadi inkişafının əsas prioritetlərindən biridir.
Rəqəmsal arxitektura çərçivəsində kadr hazırlığı həm də sosial sabitliyin təminatıdır. Yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin formalaşması gənclərin innovasiya yönümlü fəaliyyətə cəlb olunmasını təmin edir və ölkənin beynəlxalq rəqabət qabiliyyətini artırır. Dövlət başçısının müşavirədə səsləndirdiyi mesaj göstərir ki, insan kapitalına investisiya gələcək texnoloji və iqtisadi üstünlüklərin təməlini qoyur.
Eyni zamanda, dövlət həm institusional, həm də maliyyə dəstəyi vasitəsilə kadr hazırlığını strateji prioritet kimi möhkəmləndirir. Beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi və gənc mütəxəssislərin təşviqi Azərbaycanı rəqəmsal texnologiyaların regional mərkəzinə çevirəcək əsas amillərdəndir.
Prezident İlham Əliyevin müşavirədə ifadə etdiyi kimi, rəqəmsal inkişafın uğuru insan kapitalının səfərbər edilməsindən asılıdır. Texnologiya və informasiya sistemləri yalnız peşəkar kadrlar olmadan effektli nəticə vermir. Dövlət siyasətinin bu yanaşması Azərbaycanı gələcəkdə həm regional, həm də qlobal rəqəmsal mərkəz kimi möhkəmləndirəcəkdir.
Prezident İlham Əliyevin müşavirədə səsləndirdiyi fikirlər göstərir ki, Azərbaycan yalnız texnologiyaya sərmayə qoymaqla kifayətlənmir, eyni zamanda bu texnologiyaları idarə edəcək və inkişaf etdirəcək peşəkar kadrları formalaşdırmaqla dayanıqlı və innovativ iqtisadi model qurur. Dövlətin bu istiqamətdə atdığı addımlar gələcək rəqəmsal üstünlüklərin təminatıdır.