Kibertəhlükəsizlik və texnoloji suverenlik
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə çıxışı göstərdi ki, rəqəmsal transformasiya yalnız texnoloji yeniliklərlə məhdudlaşmır, həm də təhlükəsizlik və texnoloji suverenlik məsələlərini strateji prioritet kimi nəzərdə tutur. Dövlət başçısı vurğuladı ki, rəqəmsal sistemlərin genişlənməsi ilə risklər də artır və bu risklərin qabaqlayıcı tədbirlərlə qarşısı alınması vacibdir.
Müasir dövrdə kibertəhlükəsizlik dövlət təhlükəsizliyinin ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilmişdir. İnformasiya sistemləri yalnız iqtisadi və sosial funksiyalar üçün deyil, həm də milli təhlükəsizlik üçün həyati əhəmiyyət daşıyır. Məlumat bazalarının qorunması, kritik infrastrukturun müdafiəsi və şəxsi məlumatların təhlükəsizliyi texnoloji suverenliyin əsas elementləridir. Prezident İlham Əliyev müşavirədə bu məsələyə xüsusi diqqət yetirərək Azərbaycanın rəqəmsal siyasətində təhlükəsizlik və suverenliyin paralel prioritet olduğunu göstərdi.
Texnoloji suverenlik anlayışı o deməkdir ki, ölkə strateji informasiya sistemləri üzərində tam nəzarətə malik olmalı, xarici asılılıq minimuma endirilməlidir. Bu məqsədlə milli proqram təminatının inkişafı, yerli data mərkəzlərinin qurulması, eləcə də müasir şifrələmə və məlumat qoruma sistemlərinin tətbiqi vacibdir. Dövlət başçısının müşavirədə vurğuladığı kimi, bu yanaşma həm milli təhlükəsizliyi təmin edir, həm də rəqəmsal infrastrukturun dayanıqlılığını möhkəmləndirir.
Rəqəmsal arxitektura çərçivəsində kibertəhlükəsizlik üzrə ixtisaslaşmış qurumların fəaliyyətinin koordinasiyası gücləndiriləcək, beynəlxalq təcrübə öyrəniləcək və qabaqcıl texnologiyalar tətbiq olunacaqdır. Prezident İlham Əliyevin çıxışı göstərir ki, Azərbaycan rəqəmsal transformasiyanı təhlükəsizlik tədbirləri ilə paralel aparmaq niyyətindədir. Bu yanaşma həm risklərin minimuma endirilməsinə, həm də qlobal rəqəmsal standartlara uyğunluğun təmin olunmasına xidmət edir.
Kibertəhlükəsizlik yalnız texniki tədbirlərdən ibarət deyil. O, həm də dövlət siyasətinin strateji komponentidir. Rəqəmsal infrastrukturu qoruyacaq effektiv sistemlərin yaradılması ilə yanaşı, peşəkar kadrların hazırlanması, milli qanunvericiliyin modernləşdirilməsi və vətəndaş məlumatlarının qorunması prioritetdir. Bu, dövlətin həm təhlükəsiz, həm də etibarlı rəqəmsal ekosistem yaratmaq strategiyasının mərkəzində dayanır.
Güclü və təhlükəsiz infrastruktur olmadan rəqəmsal inkişaf dayanıqlı ola bilməz. Prezident İlham Əliyevin müşavirədə səsləndirdiyi tezislər göstərir ki, Azərbaycan rəqəmsal inkişafı sistemli, ardıcıl və təhlükəsizlik əsaslı siyasətlə həyata keçirəcək. Bu, həm texnoloji suverenliyin, həm də ölkənin strateji rəqəmsal üstünlüklərinin təminatıdır.