Serbiya ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafı Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
2026-02-18 Baxış: 47
Azərbaycan Respublikası və Serbiya Respublikası arasındakı ikitərəfli münasibətlər uzunmüddətli qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanır. Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələri, o cümlədən Serbiya ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafı Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Azərbaycan və Serbiya arasında diplomatik əlaqələr 1997-ci ilin 21 avqust tarixində qurulmuşdur və bu münasibətlər tarixi sınaqlardan keçərək tərəfdaşlıq, dostluq və qarşılıqlı hörmət prinsipləri üzərində möhkəmlənmişdir.
15 fevral 2026-cı il tarixində Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsini açdı. Bu səfər diplomatik əlaqələrin 29-cu ildönümünə təsadüf edirdi və ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin daha da inkişafına, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə xidmət etdi.
Belqradda Prezident İlham Əliyev yüksək səviyyədə qarşılandı, liderlər arasında keçirilən görüşlər zamanı Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının birinci iclası baş tutdu. Bu iclas ikitərəfli əlaqələrin daha da gücləndirilməsi, prioritet sahələrin müəyyənləşdirilməsi və konkret layihələr üzrə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edirdi. Səfərin nəticəsi olaraq, Azərbaycan–Serbiya münasibətləri siyasi dialoqdan iqtisadi və enerji təhlükəsizliyi sahəsinə keçid edərək real əməkdaşlıq platformasına çevrildi.
Azərbaycan və Serbiya arasında münasibətlər yalnız siyasi sahə ilə məhdudlaşmır. Dövlət başçıları arasında formalaşmış səmimi dostluq və qarşılıqlı etimad, əməkdaşlığın müxtəlif sahələrində – iqtisadi, enerji, mədəni və humanitar layihələrdə – konkret nəticələrə gətirib çıxarır. Prezident İlham Əliyevin səfəri bu əməkdaşlığın strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatdığını bir daha təsdiqlədi. Qətiyyətli siyasət və müntəzəm dialoq ölkələrimiz arasında qarşılıqlı faydalı layihələrin reallaşdırılmasını təmin edir.
Enerji və sərmayə sahəsi bu strateji tərəfdaşlığın mərkəzində dayanır. Azərbaycan qazının Serbiyaya tədarükü və elektrik stansiyalarının modernləşdirilməsi layihələri həm Serbiyanın enerji təhlükəsizliyini təmin edir, həm də Azərbaycanın Avropa bazarındakı mövqeyini gücləndirir. Bu layihələr uzunmüddətli investisiya imkanları yaradaraq ölkələr arasında iqtisadi və enerji əməkdaşlığını konkret şəkildə möhkəmləndirir.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri və tərəflər arasında həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin yalnız siyasi dialoqdan ibarət olmadığını, həm də strateji əməkdaşlıq, iqtisadi və enerji sahələrində real nəticələrə əsaslandığını göstərir. Bu əməkdaşlıq modeli regional sabitliyi, iqtisadi inkişafı və xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı gücləndirir, gələcəkdə yeni investisiya və enerji layihələri üçün geniş imkanlar açır.