Azərbaycan–Serbiya strateji tərəfdaşlığı: perspektivlər və qarşılıqlı faydalar
15 fevral 2026-cı il tarixində Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsini açdı. Belqradda keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər zamanı tərəflər yalnız ikitərəfli əlaqələri müzakirə etməklə kifayətlənməyib, həm də gələcək əməkdaşlığın hüquqi və institusional əsaslarını möhkəmləndirəcək sənədlər mübadiləsi həyata keçirdilər. Bu səfər və imzalanmış sənədlər Azərbaycan və Serbiyanın qarşılıqlı maraqlarının strateji xarakterini bir daha təsdiqlədi.
Strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində bir sıra sahələrdə əməkdaşlıq xüsusilə önəmli hesab olunur. Enerji sahəsi bu baxımdan xüsusi diqqət mərkəzindədir. Azərbaycan qazının Serbiyaya tədarükü və enerji infrastrukturunun modernləşdirilməsi layihələri regionda enerji təhlükəsizliyini artırır. Prezident İlham Əliyev bəyanatında qeyd edib ki, Azərbaycan bu sahədə Serbiyaya uzunmüddətli və böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır. Elektrik stansiyalarının tikintisi və modernləşdirilməsi yalnız iqtisadi layihə deyil, həm də strateji tərəfdaşlığın konkret ifadəsidir.
İqtisadi əməkdaşlıq həm də ticarət və sərmayə sahələrini əhatə edir. Fevralın 15-də Belqradda mübadilə olunan sənədlər arasında iqtisadiyyat, qida təhlükəsizliyi, media, mədəniyyət, idman və tibbi sığorta sahələrinə dair memorandumlar, sazişlər yer alır. Bu sənədlər hər iki ölkənin qarşılıqlı iqtisadi maraqlarını gücləndirir, ticarət dövriyyəsini artırır və infrastrukturu modernləşdirir. Eyni zamanda, sənədlərin strateji əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, onlar qarşılıqlı əməkdaşlığın uzunmüddətli, sistemli və davamlı xarakter daşımasını təmin edir.
Strateji tərəfdaşlıq yalnız iqtisadi və enerji sahələri ilə məhdudlaşmır. Humanitar, mədəni və sosial əməkdaşlıq iki ölkənin xalqları arasında qarşılıqlı etimadın möhkəmlənməsinə xidmət edir. Təhsil və mədəniyyət sahəsində imzalanmış memorandumlar, qarşılıqlı layihələr və idman proqramları xalqlar arasında daha yaxın münasibətlərin yaranmasına şərait yaradır. Prezident İlham Əliyev bəyanatında bu amili xüsusi qeyd edərək, strateji tərəfdaşlığın həm siyasi, həm iqtisadi, həm də sosial müstəvidə dərinləşdiyini vurğulayıb.
Beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlıq da strateji tərəfdaşlığın əsas tərkib hissəsidir. İki ölkə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinin mövqeyini dəstəkləyir, suverenlik və ərazi bütövlüyünü qoruyur. Prezident İlham Əliyevin bəyanatında bu yanaşma həm də regional və qlobal siyasi sabitliyin təminatçısı kimi qiymətləndirilib.
Göründüyü kimi, Azərbaycan–Serbiya strateji tərəfdaşlığı yalnız ikitərəfli siyasi əlaqələrin deyil, həm də iqtisadi, enerji, humanitar və beynəlxalq sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq modelinin əsasını təşkil edir. Gələcəkdə enerji və investisiya layihələrinin genişləndirilməsi, humanitar proqramların gücləndirilməsi və regionda təhlükəsizlik və infrastruktur sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi bu strateji tərəfdaşlığın perspektivlərini daha da genişləndirəcəkdir.