Azərbaycan–Serbiya arasında imzalanan sənədlər əməkdaşlığı dərinləşdirir, etimadı gücləndirir.
2026-02-18 Baxış: 40
15 fevral 2026-cı il tarixində Belqradda keçirilmiş yüksək səviyyəli görüş çərçivəsində Azərbaycan və Serbiya dövlət başçıları arasında bir sıra mühüm sənədlər imzalanmış və mübadilə edilmişdir. Bu sənədlər yalnız rəsmi protokol xarakteri daşımır, eyni zamanda iki ölkə arasında əməkdaşlığı daha da dərinləşdirən, qarşılıqlı maraqların qorunmasını təmin edən strateji əhəmiyyət daşıyır. Sənədlərin əhatə etdiyi sahələr iqtisadiyyat, enerji, qida təhlükəsizliyi, mədəniyyət, idman, media və sosial sahələri əhatə edir, bu da tərəfdaşlığın çoxşaxəli xarakterini nümayiş etdirir.
İqtisadi sahədə imzalanmış sənədlər qarşılıqlı sərmayə qoyuluşunu və ticarət əlaqələrinin genişlənməsini təmin edir. Xüsusilə investisiya memorandumları və iqtisadi əməkdaşlıq sazişləri Azərbaycan və Serbiyanın biznes qurumları arasında birbaşa əməkdaşlıq üçün hüquqi zəmin yaradır. Bu, tərəfdaşlığı sadəcə siyasi münasibətlər səviyyəsində saxlamır, həm də praktiki iqtisadi nəticələrə gətirib çıxarır.
Enerji sahəsində imzalanmış sənədlər strateji tərəfdaşlığın əsas sütunlarından biridir. Elektrik stansiyaları, qaz təchizatı və enerji infrastrukturunun modernləşdirilməsi ilə bağlı razılaşmalar həm Azərbaycanın, həm də Serbiyanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirir. Bu layihələr iki ölkə arasında uzunmüddətli əməkdaşlığı təmin edir və regional enerji inteqrasiyasına töhfə verir.
Qida təhlükəsizliyi və kənd təsərrüfatı sahəsində sazişlər ölkələr arasında ərzaq təminatının dayanıqlığını artırır və təcrübə mübadiləsi üçün hüquqi baza yaradır. Belə əməkdaşlıq həm iqtisadi, həm də strateji baxımdan əhəmiyyətlidir, çünki regional ərzaq bazarında mövqeləri gücləndirir.
Humanitar, mədəniyyət və media sahəsində imzalanan memorandumlar xalqlar arasında qarşılıqlı etimadı artırır, təcrübə və bilik mübadiləsini gücləndirir. Mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq qarşılıqlı sərgilər, festival və digər tədbirlər vasitəsilə xalqların bir-birini daha yaxından tanımasına şərait yaradır. Media və informasiya sahəsində razılaşmalar isə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi və məlumat axınını genişləndirir.
İdman və sosial sahədə imzalanmış sənədlər gənclərin və vətəndaşların qarşılıqlı fəaliyyətinə imkan yaradır, sosial layihələrin həyata keçirilməsini təmin edir. Tibbi sığorta və sosial proqramlar isə vətəndaşların rifahına birbaşa təsir edən əməkdaşlıq mexanizmlərini möhkəmləndirir.
Prezident İlham Əliyevin 15 fevral bəyanatında da vurğuladığı kimi, bu sənədlər strateji tərəfdaşlığın yalnız siyasi deyil, həm də iqtisadi, enerji, humanitar və sosial müstəvidə dərinləşməsini təmin edir. Müxtəlif sahələri əhatə edən imzalanmış sənədlər əməkdaşlığı daha da sistemli və davamlı edir, tərəfdaşlığın institusional əsaslarını möhkəmləndirir və gələcəkdə qarşılıqlı faydalı layihələrin genişlənməsinə imkan yaradır.
Beləliklə, Azərbaycan–Serbiya arasında imzalanan sənədlər iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığı yalnız formal şəkildə təsdiqləmir, həm də əməkdaşlığı dərinləşdirir, qarşılıqlı etimadı gücləndirir və hər bir sahədə praktiki nəticələrin əldə olunmasını təmin edir. Bu sənədlər tərəfdaşlığın çoxşaxəli, davamlı və qarşılıqlı faydalı xarakterini nümayiş etdirir və gələcək perspektivlər üçün möhkəm hüquqi və institusional zəmin yaradır.