Azərbaycan sərmayə və enerji əməkdaşlığını prioritet hesab edir.
2026-02-18 Baxış: 55
Azərbaycan və Serbiya arasındakı strateji əməkdaşlıq yalnız siyasi və diplomatik sahələrlə məhdudlaşmır, həmçinin iqtisadiyyat və enerji sektorunda ciddi önəm kəsb edir. Fevralın 15-də Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri zamanı bu prioritetlər bir daha aydın şəkildə nümayiş etdirildi. Belqradda keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər zamanı tərəflər yalnız qarşılıqlı maraqların gücləndirilməsini deyil, həm də konkret investisiya və enerji layihələrinin həyata keçirilməsini müzakirə etdilər.
Prezident İlham Əliyev çıxışında bildirdi ki, Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır və təbii resursları məhdud olan ölkələr üçün daxili enerji və istehsalat gücü hər bir ölkənin enerji təhlükəsizliyini təmin edir. Bu baxımdan Azərbaycan qazının Serbiyaya tədarükü artıq başlanmış və həcminin artırılması qərara alınmışdır. Bu qaz Serbiya bazarında elektrik enerjisinə çevrilərək təmiz enerji istehsalına da töhfə verəcək. Prezident vurğulayıb: “Biz 2032-ci ilə qədər əlavə 8 giqavat enerji gücünü əldə edəcəyik və bunun böyük hissəsi ixraca gedəcək.” Bu göstərici həm Azərbaycanın enerji ixrac potensialının artacağını, həm də Serbiyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunacağını göstərir.
Sərmayə və enerji sahəsində əməkdaşlıq yalnız qaz tədarükü ilə məhdudlaşmır. Elektrik stansiyalarının tikintisi və modernləşdirilməsi ilə bağlı imzalanmış sənədlər hər iki ölkəyə uzunmüddətli investisiya imkanları yaradır. Bu layihələr Serbiyanın enerji bazarının stabilliyini möhkəmləndirir, Azərbaycanın isə Avropada strateji mövqeyini gücləndirir. Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, “Təbii resursları olmayan ölkələr üçün daxili enerji və istehsalat gücü strateji əhəmiyyət kəsb edir və bu layihələrdə qarşılıqlı əməkdaşlıq xüsusi rol oynayır.”
Beynəlxalq müstəvidə əməkdaşlıq da investisiya və enerji sahəsində strateji hədəflərin ayrılmaz hissəsidir. Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinin mövqeyini dəstəkləyir, regional enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına töhfə verir. Bu isə iki ölkənin yalnız iqtisadi deyil, həm də qlobal səviyyədə qarşılıqlı fayda yaratmaq qabiliyyətini artırır.
İqtisadi sahədə imzalanmış memorandumlar və sazişlər ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə, sərmayələrin cəlb olunmasına və biznes qurumları arasında birbaşa əməkdaşlığa zəmin yaradır. Enerji sahəsində isə layihələrin miqyası və gələcək potensialı strateji baxımdan əhəmiyyətlidir, çünki Azərbaycanın ixrac etdiyi enerji Avropa bazarında həm təmiz enerji təminatı, həm də qarşılıqlı iqtisadi fayda yaratmaq imkanını daşıyır.
Nəticə etibarilə, Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığı enerji və sərmayə sahələrində strateji prioritet olaraq formalaşır. Fevralın 15-dəki səfər və imzalanmış sənədlər göstərdi ki, bu sahədə qarşılıqlı maraqlar konkret layihələr vasitəsilə həyata keçirilir, iqtisadi və enerji təhlükəsizliyi təmin olunur, eyni zamanda regional və qlobal səviyyədə yeni imkanlar açılır. Bu həmrəylik, həmçinin gələcəkdə digər sektorlar – humanitar, mədəni və sosial layihələrlə paralel olaraq davamlı inkişaf üçün möhkəm təməl yaradır.